Kadın Blogu

Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

16.12.2022
13.291
Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir; Mutfak dolabı temizliği bayanların titizlikle yaptığı temizliğin başında gelir. Mutfak dolapları rutin aralıklarla temizlendiğinde hem temizlik kolay olacaktır, hem de dolaplarınız daha uzun ömürlü olacaktır.

Ancak bütün dolap temizliği bu kadar kolay değildir tabi ki. Mesela sararmış mutfak dolapları varsa o temizlik biraz uğraştıracak demektir. www.tarzyasam.net olarak mutfak dolapları nasıl temizlenir sorusunun en zoru olan sararmış mutfak dolabı temizliğinden bahsetmek istiyoruz. Şimdi sizinle paylaşacağımız bilgilerle sararmış dolaplar yerine pırıl pırıl dolaplara sahip olacaksınız.

Sararmış Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Sararan mutfak dolapları mutfağınızda negatif bir görünüm sunar. Ancak bundan kurtulmanın yolları simdi sizinle.

Konu hakkındaki detayları birlikte görelim.

Mutfak dolapları neden sararır? Aşırı güneş alan mutfaklarda mutfak dolapları çabuk sararır. Mutfak dolaplarının sararması kullanılan malzemeden kaynaklanmaktadır. Aslında bazı kaliteli dolaplar bile gün ışığına karşı koyamaz, bu nedenle mutfak dolapları sararmadan önlem almak gerekir.

Perde kullanılmayan veya az kullanılan mutfaklarda direk gün ışığına maruz kalan mutfak dolaplarını temizlemenin yolu yoktur maalesef. Sararan mutfak dolaplarında tek çare kapakları değiştirmektir. Gövde sabit kalacak şekilde kapakları değiştirdikten sonra gün ışığına daha az maruz bırakılmalıdır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  İyi Futbol İyi Seçilmiş Krampon Modelleri İle Oynanır

Mutfak dolapları güneş lekesinden değil de yağ lekelerinden sarardıysa doğal temizlik ürünleri ile beyazlatabilirsiniz.

Diş macunu; evet diş macunun içeriğindeki ağartıcı özelliği dolaplarınızı da temizleyecektir.

Su ve karbonat; sararan mutfak dolapları nasıl temizlenir sorusunun bir diğer cevabı da karbonatlı sudur. Karbonatlı su ile dolaplarınız sık sık silerek sararmasını önlemiş olursunuz. Sararan dolaplarınızı da aynı karışımla beyazlatabilirsiniz.

Sıcak su, limon tuzu ve karbonat, kaynayan suyun içine attığınız limon tuzu eridikten sonra eliniz yanmayacak derecede soğumasını bekleyin. Ilıdıktan sonra karbonat ekleyerek sararmış dolap temizliğini yapabilirsiniz.

Sizin de sararmış mutfak dolabı temizliği ile ilgili fikirleriniz varsa yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz

Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir

Mutfak dolabı temizliğinde kullanılan deterjan dolapta kullanılan malzemeye göre değişiklik göstermektedir. Günümüzde en çok parlak mutfak dolapları kullanılmaktadır.

O halde

Parlak mutfak dolapları nasıl temizlenir diyelim mi?

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Ekose Pantolon Kombinleri

Bütün dolapları temizlemek özen ister. Ancak parlak mutfak dolaplarının temizliği daha fazla özen ister.

Neden mi?

Çünkü parlak mutfak dolapları kolay çizilen malzemelerden üretilmektedir. Bu nedenle granüllü temizlik maddelerinden ve kimyasal özellikleri nedeni ile aşındırıcı etkisi olan temizlik ürünlerinden uzak durulmalıdır.

Bunun yerine;

  • Beyaz sirke
  • Cam sil
  • Elma sirkesi
  • Arap sabunu
  • Beyaz sabun rendesi gibi ürünlerle parlak mutfak dolabı temizliği yapılmalıdır.

Parlak mutfak dolapları temizlenirken sert süngerler kullanılmamalıdır. Aksi halde dolap yüzeyinin çizilmesine neden olarak kapakların değiştirilmesine neden olabilirsiniz. Sık sık mutfak dolabı temizliği yapmamak, mutfak dolaplarını buhardan ve yağdan korumak için kaliteli bir aspiratör kullanmaya özen gösterin. Böylece mutfak dolabınız daha uzun ömürlü olacaktır.

Beyaz Mutfak Dolapları nasıl temizlenir ?

Beyaz mutfak dolapları genellikle mutfağın aydınlık görünmesi için daha çok tercih ediliyor. Ancak temizlikleri de renkleri nedeniyle biraz daha zor olabiliyor. Eğer parlak beyaz mutfak dolapları nasıl temizlenir diye soruyorsanız, sert olmayan süngerler ile camsil veya sirke ile temizleyebilirsiniz. Eğer mat beyaz mutfak dolapları nasıl temizlenir diye soruyorsanız da su ve karbonat yardımıyla temizliğini yapabilirsiniz ve sararma varsa bunu gidermiş olursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. Kadın Blogu Gratis