Kadın Blogu

Atık Malzemelerden Kolay Tasarımlar 40+Fikir

15.07.2022
17.471
Atık Malzemelerden Kolay Tasarımlar 40+Fikir

Uzun zaman kullanılmayan malzemelerin değerlendirilerek hem ev ekonomisine hem de iyi bir hobiye dönüşecek tasarımlar yapabilirsiniz. Tasarım harikası eserlerinizi kullanırken de size harika etkiler sunabilecek yönleri çok iyi değerlendirmeniz gerekir. Atık malzemelerden kolay tasarımlar elde edebilmeniz için bazı teknikler ve taktikler vardır. Bunları uygulamaya dökmeden önce hangi malzemeden ne tür bir tasarım çıkacağını bilmeniz sizin yararınıza olacaktır. Oldukça sağlam yapılara sahip olan atık malzemeler tamda istediğiniz şekle bürünebilir. Değişik tasarımlar konusunda kendinizi görmek ve çok iyi değerlendirmeler yapmak mümkündür. Sizin elinizden çıkıyor olması da eşyaların değerini daha da artırmaktadır. Doğada uzun yıllar yok olmayı bekleyeceğine geri dönüşüme kazandırmak ülke ekonomisine de ciddi katkılar sunacaktır. Eski eşyaları değerlendirme geri dönüşüm ve yenileme konusunda sizde harika işlere imza atabilirsiniz. Doğru malzemeyi doğru şekilde kullanarak sizde harika tasarımlar elde edebilirsiniz.

Daha önceden oldukça sevilen ahşap paletten neler yapılır konulu makalemiz de konuyla bağlantılı olması nedeni ile inceleyebilirsiniz.

Evde yapılabilecek dekoratif eşyalar ile ilgili de farklı fikirlere sahip olabilirsiniz. Estetik açıdan da hoş bir görünüm elde ederek bu noktada iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. DIY kendin yap ile dilediğiniz yönleri ele alabilirsiniz. Hem size hem de ailenize ciddi katkılar sunacak bu yapının aynı zamanda ev içi aktivitelerine de önemli katkısı olacaktır. Doğru etkiyi görebilmeniz adına hazırlamış olduğumuz listede atık malzemelerden kolay tasarımlar konusunu inceleyebilirsiniz. Ekonomik getirileri ve muhteşem zaman geçirmenize etki edecek bu düzeni es geçmeyin.

Atık Malzemelerden Kolay Tasarımlar

Pet Şişeden Neler Yapılır?

Çevreyi en çok kirleten ve doğaya son derece büyük zararlar veren pet şişelerin geri dönüşüme kazandırılarak ekonomik yönde değerlendirilmesi oldukça iyi bir adım olacaktır. Pet şişeden neler yapılır konusunda farklı özelliklere ve tasarımlara sahip eşyalar ortaya çıkartabilirsiniz. Şişenin kullanım amacına yönelik olanlarını rahat şekilde yeni eşyaya çevirebilmeniz ve daha aktif kullanıma sevk etmesi de önemli bir adımdır. Size en iyi etkiyi sunabilecek yönlerden bir tanesi pet şişeden saksı tasarımlarıdır. Oldukça basit bir şekilde yapabileceğiniz saksı için pet şişeyi ortadan ikiye keserek ya da isteğinize bağlı olarak orta kısmı oyarak şekil verebilirsiniz. Renkli ve özellikli yapıları ile hoş görünüm de elde edebilirsiniz.

Farklılıklara sahip olan diğer bir seçenek ise pet şişeden poşetlik yapımıdır. Dağınıklığın ortadan kaldırılması ve şık bir görünüme kavuşması adına oldukça önemli bir yer etkiyi size sunacaktır. 5 litrelik su şişesi ile yapacağınız bu tasarımda şişe ağız kısmını üçgen şeklinde delik açıp, zincir kullanarak üzerine örüp şişeye geçirebilirsiniz. Ağız kısmını da büzme şeklinde toplamanız yeterli olacaktır. Çiçeklerle ya da yapraklarla süsleme yapabilirsiniz. Güzel etkiye sahip tasarımlara pet şişeden çiçek yapımı çalışmasını da ekleyebilirsiniz. Yeteneklerinizi ortaya çıkartacak bu çalışma da düzeni oluşturmak tamamen sizin elinizdedir.

Pet Şişeden Neler Yapılır

Kartondan Yapılan Kolay Tasarımlar

Karton kutularını atmak yerine muhteşem özelliklere ve kullanım kolaylığına sahip eşyalara çevirebilirsiniz. Bunu yaparken de size doğru etkiyi oluşturabilecek parçaları kullanmak düşer. Kullanılmayan eşyaları değerlendirme açısından bakıldığında da şık tasarımları elde edebilirsiniz. Bunu gerçekleştirmeniz sayesinde hem karton kutular geri dönüşüme kavuşturulmakta hem de doğa kirliliğinin oluşmasına engel olunmaktadır. Tasarımları ister çocuklarınıza oyuncak için isterseniz de dekorasyon ürünü şeklinde tasarlayabilirsiniz. Çocuklarınızın eğlenceli dünyasına kolay erişmek için farklı tasarımlar üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Kız çocukları için dizayn edebileceğiniz evcilik eşyaları ya da zeka geliştirici oyuncaklar tasarlayabilirsiniz. Elbette bunu yaparken çocuğunuzla birlikte gerçekleştirmek daha iyi olacaktır.

Kartondan yapılan kolay tasarımlar arasında dikkat çeken en önemli özellik ise kullanıma katkısıdır. Buda ekonomik olarak size fayda sağlayabilmektedir. Oyuncuklar için verilen paraları düşündüğünüz zaman ev ekonomisine katkısı yadırganamayacak derecededir. Dekor ürünlerinizi elde ederken harika zamanların sizi beklediğini de unutmayın. Evinizi süsleyecek olan eşyaları çocuğunuzun ve sizin el emeğinizle ortaya çıkması çok harika etkileri de beraberinde getirecektir. Kartondan şık bir ev yapıp evinizin istediğiniz köşesine yerleştirebilirsiniz. Eğlenceli anları yaşarken çocuk odasında da tasarımlarınızı görebilirsiniz. Çocuklarınızla yaptığınız bu tasarımları oyuncak olarak kullanmanızın yanı sıra ev sakinlerine küçük çaplı bir sergi dahi açabilirsiniz.

Eski Bebek Beşiklerini Değerlendirme

Artık kullanım süresinin dolduğu ve atık hale geldiğini düşündüğünüz bebek beşik size güzel bir etkiyi oluşturabilir. Bunu gerçekleştirme noktasında eski bebek beşiklerini değerlendirme yönü ile bakabilirsiniz. Bir yakınıza vermeyi ya da satmayı düşündüğünüz beşik iki durumda da elinizden çıkmıyorsa çöpe atmak zorunda kalırsınız. Böyle bir durum da çöpe atmak yerine harika tasarımlara dönüştürebilirsiniz. Bebek beşikten neler yapılabilir noktasında farklı tasarımlar ve uygulamalar size de güzel bir fikir verecektir. Doğru kullanım ve taleplerinizi karşılayacak düzeni sağlamak tamamen size kalmış bir durumdur. Tasarım harikası etkilerin oluştuğunu gördüğünüzde ne denli doğru karar verdiğinizi sizde görebilirsiniz. Çocuk odasında ya da diğer odalarda kullanım kolaylığını sunabilecek yapılara ulaşmanız çok kolay olacaktır.

Çocuğunuz büyüdüğü için eski beşiğin atılması söz konusu olduğu için tekrardan çocuğunuz için kullanabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız konusunda da en iyi seçeneklerden bir tanesi masaya dönüştürmektir. Eski bebek beşikleri ile yapacağınız masa tasarımında yan taraflı beşik kenarlığı ile kapalı harika masa yapabilirsiniz. Bunu gerçekleştirirken kesim yerlerine ve düzenine çok dikkat etmeniz gerekir. Çocuk odası dışında kullanmak isterseniz de balkonunuza ya da terasınıza güzel bir koltuk hali de getirebilirsiniz. Seçenekler içerisinden size en çok yararı olacak olan eşyayı seçmeniz yeterli olacaktır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  2022 Perde Modelleri

Damacanadan Neler Yapılır?

Farklı tasarımlarınızı hem ekonomik hem de son derece estetik hale getirmek için doğru planlamayı yapabilirsiniz. Bu noktada atık malzemelerden neler yapılır değerlendirmesini ele almalısınız. Kullanışlı olmasının yanı sıra ekonomik getirileri de oldukça iyi olacaktır. Bir kirli sepetini satın aldığınızda ödediğiniz ücreti düşünürseniz ekonomik getiriyi çok rahat görebilirsiniz. Damacanayı şık görünüme sahip ve çok fonksiyonlu kirli sepeti haline getirebilirsiniz. Üstelik çok kısa sürede işlemi tamamlayabilirsiniz. Çevresini kumuştan sararken de istediğiniz renk kombini ve süslemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Orijinal ve bir o kadar da şık tasarımı evinizde bulundurmuş olmakta harika etki sunacaktır.

Farklı özellikleri size sunabilecek yapıyı oluşturma da damacanadan neler yapılır konusu ön plana çıkmaktadır. Evinizde kedi besliyorsanız ona harika bir yuva yapabilirsiniz. Dizaynı ve renklendirmesinin tamamen size ait olduğu bu tasarım dışarıdan bakıldığında damacana olduğunu anlamak imkansız olacaktır. Ayrıca güzel bir sepet ve çiçek saksısı da yapabilirsiniz. Sepeti ölçülerine göre istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Çiçek saksısı şeklinde yaptığınızda çok büyük çiçekleri muhafaza edebilirsiniz. İster evinizin içine ister balkon ya da terasınıza dahil edeceğiniz bu tasarım oldukça güzel ve eşsiz yapıyı size sunacaktır. Dekoratif ürünler içerisinde özel bir yere sahip olması da özellik bakımından çok yönlülüğünü ortaya koymaktadır.

Damacanaları, boyutları itibariyle fanuslar gibi değerlendirebilir; minik balıklar ve yeşil bitkiler beraberinde akvaryum hobisine yönelik şık tasarımları ortaya koyabilirsiniz. Renkli çakıllar veya doğal dere kumlarıyla destekleyeceğiniz tasarımlarınızı bitki köşenize ayrı bir hava katacak şekilde konumlandırabilirsiniz.

Kaynak: https://bitkibalik.com

Kola Şişesinden Yapılan Süsler

Birçok evde sıklıkla tüketilen kolanın sonrasında kalan şişeleri değerlendirmek ve geri dönüşüme kazandırmak oldukça güzel bir adım olacaktır. Doğada kalma süresi düşünüldüğünde ne kadar önemli bir adım atıldığı da açıkça görülebilecektir. Farklı amaçlara hizmet edebilecek olan şişeler ile süslemeler de yapabilirsiniz. Kola şişesinden yapılan süsler evinize müthiş bir enerji de sağlayacaktır. Muhteşem özelliklere sahip süslü bir duvara kola şişeleri ile sahip olabilirsiniz. İster yan şekilde ister dik şekilde monte edebileceğiz şişeleri keserken bu düzene dikkat ederek kesmelisiniz. Sonrasında belirli oranda toprak ve çiçeği dahil etmeniz yeterli olacaktır. Dilediğiniz renge boyama yapabileceğiniz gibi orijinal rengi ile de bırakabilirsiniz. Sizin marifetinize kalmış bir durum ya da düşünce ile alakalı olacaktır.

Estetik görünüme sahip olan bu yapının dışında isterseniz sepet şekline de getirebilirsiniz. Dış kısmını kumaş kullanarak kaplayabileceğiniz gibi örgü şeklinde de yapabilirsiniz. El yapımı çiçeklerle de dışlarını süsleme yapabilirsiniz. Bunun dışında çocuklarınıza güzel bir kalemlikte yapabilirsiniz. Kola şişesinden kalemlik nasıl olur diye düşünürseniz de oldukça şık ve şirin bir düzeni sağlayabilirsiniz. Tam ortasından kesip alt kısmını dıştan ve içten boyayıp üzerine de boya ile süslemeler yapmanız yeterli olacaktır. Çocuğunuzun bu tasarımı çok seveceğinden emin olabilirsiniz. Hatta onun marifetli ellerine teslim edip tarif etmeniz daha da güzel olacaktır.

Kütük Mumluk Yapımı

Kullanım ömrünü tamamlamış kütükleri muhteşem tasarımlara çevirmek artık çok daha kolay. Doğru malzeme ve doğru teknik ile eşsiz güzelliklere sahip mumluğu elde edebilirsiniz. Ahşabın gücünü çok iyi şekilde kullanabileceğinizi unutmadan kütük mumluk yapımı özelliklerini yerine getirebilirsiniz. Öncelikle size kütüğü oymak için kesici aletler ve düzenleyici malzemeler gereklidir. Bunları kullanırken hangi tür mum koyacağınızın hesabını yaparak ölçüp biçmelisiniz. İstediğiniz boyutlara sahip olan mumluklarınızı tasarlarken de nerede kullanacağınıza göre adım atmalısınız. Estetik yapıyı oluştururken de vernik kullanarak hem ömrünü uzatabilir hem de şık görünüm elde edebilirsiniz.

Bir küçük üzerine 3 ya da 4 adet sıralı koyabileceğiniz gibi tek sıra halinde de koyabilirsiniz. Sizin yeteneklerinize kalmış olan bu durumu farklı özelliklere sahip şekle de büründürebilirsiniz. Çapraz üst üste gelecek şekilde yapabileceğiniz gibi merdiven şekline ya da birbirini tamamlayabilecek yapıya da çevirebilirsiniz. Görenleri hayrete düşüreceğiniz bu eşyaları sizin yaptığınıza inanmakta güçlük çekeceklerdir. Her hali estetik, çekici ve kullanışlı olacağı için dikkatleri üzerine çekecektir.

Şampuan Kutusundan Kalemlik

Tüm banyoların olmazsa olmazı elbette şampuanlardır. Kullanım gereksinimlerine göre farklı şekilleri ve modelleri bulunan şampuanların bittiğinde kutularını atmak doğaya ciddi zararlar verecektir. Ayrıca çok uzun süre doğada kaybolmadığı için de toprak verimine kadar birçok yönlü zararı ortaya çıkartacaktır. Ev ekonomisine küçükte olsa katkılar sunacak yapıyı oluşturabilirsiniz. Atık malzemelerden kolay tasarımlar elde edebilecek olmanız bu tür etkenleri ortadan kaldıracaktır. Hem doğayı korumuş olursunuz hem de bir ihtiyacınızı karşılamış olursunuz. Çoğu insanın yaptığı gibi çöpe atmaktansa harika şekilde kullanıp size destek olacak yapıya ulaştırabilirsiniz. Farklı ölçülere sahip olan şampuan kutusundan kalemlik yapıp kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Tasarım gücünüzü ve düşünce yapınızı çok iyi şekilde kullanarak istediğiniz şekli elde edebilirsiniz.

İş yerinizde ya da çalışma odanızda böyle bir eşyayı kullanabileceğiniz gibi çocuğunuzun masasını da harika dizayna sahip şekilde süsleyebilirsiniz. Tamamen sizin keyfinize ve düzeninize göre yapılacak olan kalemlikleri elde edebilmektir. Güzel bir hediye olarak da düşünebileceğiniz bu tasarımları farklı boyutlara da taşıyabilirsiniz. Arkadaşınıza harika bir hediye verirken sevdiği rengi ya da süslemeyi de yapabilirsiniz. Sizden ona harika bir hatıra kalacağı için de değeri oldukça üst seviye de olacaktır. Aynı zamanda sizin emeğiniz olduğu için de bu düşünceyi de en iyi şekilde kullanabilirsiniz.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Hangi Koltuk Takımı Sizi Yansıtıyor: Modern, Klasik, Chester

Yumurta Kolisinden Neler Yapılır?

Her evde kullanılan ve mutfakların en önemli gıdalarından birisi olan yumurtaların kolileri oldukça şekillidir. Büyük bir çoğunluğun yumurtayı aldıktan sonra koliyi çöpe atmaktadır. Çöpe atmaktansa atık malzemelerden kolay tasarımlar yapıp en iyi şekilde değerlendirmek çok daha mantıklı olacaktır. Özellikle de çocuklara oyuncak yapabileceğinizi unutmayın. İster siz dizayn edin isterseniz de çocuğunuzla birlikte dizayn edin. Muhteşem renkleri elde edebileceğiniz özellikleri oturtabilmeniz de kabiliyetinize kalmış. Çocuğunuzun el işleri konusunda yeteneklerini ortaya çıkarmasına da önemli katkı sunacaktır. Yumurta kolisinden neler yapılır ile ilgili en çok dikkat çeken yapının oyuncak tarzı olması size farklı fikirleri ve özelliklere de götürebilir.

Oyuncak tasarımları konusunda kullanacağınız kolileri ayrıca sepet haline de getirebilirsiniz. Kesimleri doğru ve en iyi şekilde yaparak yumurta kolisinden çiçek dahi yapabilirsiniz. Görenlerin hangi malzemeyi kullanarak yaptığını kestirmeleri hiçte kolay olmayacaktır. Ayrıca kapaklı olan kolilerden de iğne iplik kutusu da yapabilirsiniz. Yeteneklerinizi ortaya çıkarmanın zamanı geldi. Yumurta kolisinden tasarımlar ile sizde görünümü harika halleri elde edebilirsiniz. Doğru teknik ve doğru tasarım sizi muhteşeme ulaştıracaktır.

Yoğurt Kovasından Neler Yapılır?

Plastik malzeme grubuna giren yoğurt kovaları asıl işlevi bittikten sonra bir işe yaramadığı düşünülerek atılmaktadır. Oysaki elinizde ki malzeme size muhteşem etkiler sunabilecek tarzdadır. Yoğurt kovasından neler yapılır sorusuna gelecek olursak sizin yeteneklerinizi ortaya çıkarma zamanının tam da sırası olduğunu görebilirsiniz. Çok amaçlı sepet yapımında size harika etki sunabilecek yapıya sahip olması oldukça avantajlıdır. Ekstra işlemler için çok fazla uğraş vermenize gerek olmaması da kolaylığı sunmaktadır.

Tarzını belirlerken büyüklüğüne göre kullanıma hazır hale getireceğiniz yoğurt kovası tam da taleplerinize uygun olacaktır. Atık malzemelerden kolay tasarımlar içerisinde en pratik olanlarından bir tanesidir. Kovanın çevresini süsleyip iç dizaynını çok iyi şekilde yaptığınızda dışarıdan görünümü hayrete düşürebilir. Sepet tutacak yerinin dahi kendinden olanları işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Meyve Kasasından Kitaplık

Yapısı ve şekli itibari ile düşünüldüğü zaman meyve kasaları size farklı fikirler sunabilir. Kasaları yakmak ya da atıl hale getirmektense dekorasyona uygun şekilde boyayıp kullanım için hazır hale getirebilirsiniz. Son derece güzel bir görünüme ve kullanıma sahip olacak meyve kasasından kitaplık eşsiz güzelliği sunabilir. Büyüklükleri ve ölçüleri doğru kullanıp birbirine monte etmeniz yeterli olacaktır. Ayakta durma şekli ve tasarımı sayesinde sizde mükemmeli elde edebilirsiniz. Üst üste koyarak farklı renklerde boyayabileceğiniz gibi doğal ahşap renginin gücünü de kullanarak evinize ya da ofisinize farklı bir hava katabilirsiniz. Kısa sürede elde edebilecek olmanızda kullanıma hazır hale getirmenize doğrudan katkı sunacaktır.

İşlenmiş olması ya da kırıklarının olması hiç dert değil. Sizin yetenekli ellerinizde şekil alırken etkisini siz de çok rahat görebilirsiniz. Sizin yeteneğinizi kullanma yapınıza bağlı olarak bağlantıları iyi kurup petek şeklinde kitaplığa dahi sahip olabilirsiniz. Düşünüp uygulamak yeterli olacaktır.

Ayakkabı Kutusundan Hediye Kutusu

Güzel bir ayakkabıya kuşkusuz kimse hayır diyemez. Kullanmaya başladığınız ayakkabının kutusunu atmaktan artık vazgeçin. Bundan sonra yapacağınız şey yeteneklerinizi ve tasarım gücünüzü kullanarak muhteşem eşyalar elde edebilirsiniz. Böylelikle sizde atık malzemelerden kolay tasarımlar konusunda iyi sonuçlara ulaşabilirsiniz. Tasarım harikası eşyaları elde ederken resim yeteneğinizi ortaya çıkartabilirsiniz. Ayakkabı kutuları ile ilgili olarak beklentileri karşılayacak renkli hediye kutuları tasarlayabilirsiniz. Ayakkabı kutusundan hediye kutusu yaparken dikkat edeceğiniz hususları iyi planlamanız gerekir. İç dizaynına da özen göstererek elde edeceğiniz kutunun şeklini oluşturabilirsiniz. Kaplama sistemini en iyi şekilde kullanabileceğiniz yapıda olması da değerini ve güzelliğini ortaya koyacaktır.

Kutunun genişliğine bağlı olarak değişkenlik yapılabilir gibi olsa da genel itibari ile ayakkabı kutuları belirli standartlara sahiptir. Bu standartlar ölçüsünde işlemleri yapmanız daha iyi olacaktır. Kaplamanın dışında kutu üzerine yapıştırabileceğiniz süslemelerde size kalmış bir durumdur. Kurdelelerle çevreleyip süsleme yapmanız mümkün olduğu gibi plastik çiçeklerle de süsleme yapabilirsiniz. Renk uyumunu sağlayarak yapmanız daha hoş görünüm sunacaktır.

Foto Galeri: Atık Malzemelerden Kolay Tasarımlar

Harika özelliklere ve tasarımlara sahip olan atık malzemelerden kolay tasarımlar konusunda sizlere fikir sunabilecek galeri oluşturduk. Galeriyi ziyaret ederek size hitap edebilecek olan tasarımları sizde evinizde kolayca uygulayabilirsiniz. Gelecekti nesillerimiz için güzel bir yaşamın kapısı açmak ve bu kapıdan sizinle beraber girebilecek insanlara yol açmak sizlerin elinde.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. Kadın Blogu Kombinler