Kadın Blogu

İyi Futbol İyi Seçilmiş Krampon Modelleri İle Oynanır

26.12.2022
36
İyi Futbol İyi Seçilmiş Krampon Modelleri İle Oynanır

Krampon, ayakkabının kaymasına engel olmak için tabanına konulan kösele, sert plastik veya demire verilen isimdir. Spor terimi olarak bir futbol ayakkabısı türü için kullanılır. Erkek kramponlarının dışında kadın ve çocukların da giyebileceği krampon modelleri bulunur. Dünyaca ünlü futbolcular iyi oynamak için birçok ünlü markanın kramponlarını tercih ederler. En iyi krampon modeli kullanıcıya göre değişir. Doğru seçilmiş bir krampon oyuncu için en iyi krampondur. Bu nedenle öncelikle krampon çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak ve kullanılacak zemini iyi belirlemek gerekir.

Krampon Modellerindeki Kısaltmalar Neyi İfade Eder?

Krampon alırken bazı kısaltmalarla karşılaşabilirsiniz. Doğru krampon seçimi için bilmeniz gereken kısaltmalar şunlardır;

 •  AG Nike’ın krampon modelleri için kullandığı kısaltmadır. Suni çim kramponlarıdır. Suni çim sahalarda yüksek performans sağlarlar.
 • HG (Hard Ground) sentetik kil zeminler için uygun kramponlardır. Sert ve toprak zeminlerde kullanılır. Bu krampon modelleri kauçuk bileşenlidir.
 • FG (Firm Ground) kuru zeminler için uygun kramponlardır. Gerçek çim kramponlarıdır.
 • TPU (Termoplastik Poliüretan) çim zemin kramponlarıdır. Daha fazla yer tutuş özelliğine sahiptir.
 • SG (Soft Ground) ağır ve gevşek zeminler için uygun krampon modelleridir. Bu krampon modellerinde demir bulunur. Alüminyum vida içerirler.
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Saç Maskesi Önerileri-En İyi Markalar

Zemine Uygun Krampon Nasıl Seçilir?

Krampon seçiminde öncelik vermeniz gereken özellik kullanacağınız zemine uygun olmasıdır. İster amatör ister profesyonel oyuncu olun zemine uygun kadın veya erkek krampon modelleri arasından seçim yapmalısınız. Çim zemin, kuru zemin, sentetik zemine uygun kramponlarla oynamak hareket kabiliyetinizi, oyundan alacağınız verimi artırır. Çim sahalarda bileği tam olarak kavrayan yüksek kesimli kramponlar tercih edilebilir. Ancak çim zeminde kaymayı önleyen vidalı kramponlarla sentetik zeminde oynamanız zemine zarar verebilir ve performansınızı olumsuz etkileyebilir.

Mevkinize Uygun Krampon Tercih Etmelisiniz

Krampon seçiminde oynadığınız mevki de oldukça önemlidir. Kramponunuzu hızınıza ve hareketlerinize bağlı olarak seçilmelisiniz. Defans oyuncusu iseniz yere iyi basan, top hissiyatını iyi yansıtan, darbelere karşı dayanıklı krampon modellerini tercih etmelisiniz. Orta saha oyuncusu iseniz top kapmak ve atakları önlemek için çevikliğinizi azaltmayacak, top hakimiyetinizi üst seviyeye taşıyacak, uzun ve kısa paslara uygun pas kramponlarını seçebilirsiniz. Forvet oyuncusu iseniz hızlı hareket etmenizi kolaylaştıran ve topa hızlı şekilde vurmayı sağlayan kramponları tercih etmelisiniz.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Tarz Yaratacak Altın Bilezikler

Krampon Seçiminde Dikkat Etmeniz Gereken Bazı Püf Noktaları

Tamamen zevk için amatör olarak futbol oynuyor olsanız bile krampon seçimi oldukça önemlidir. Yanlış ayakkabı veya krampon seçimi sakatlıklar yaşamanıza neden olabilir. Günümüzde birçok ünlü markanın tercih edilen birçok krampon modeli vardır. Bu modeller arasında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Krampon seçiminizi kolaylaştırmak için dikkat etmeniz gereken bazı noktaları şöyle sıralanabilir;

 •  Öncelikle satın alacağınız kramponun yer tutuş kalitesi, oynadığınız zemine uygun olmalı.
 • İkinci olarak dikkat etmeniz gereken nokta krampon oynadığınız mevkiye uygun olmalı.
 • Kramponun ayağınıza tam oturması gerekir. Bu, özellikle spor yaparken kullanacağınız ayakkabılar için büyük önem taşır.
 • Kramponunuzun iç kısmının rahatlık derecesini kontrol etmelisiniz.
 • Alacağınız kramponun giyinip çıkarması kolay olmalı.
 • Bağcık destek mekanizması sağlam olmalı.
 • Kramponunuzun top kontrolü işlevine dikkat etmelisiniz.

Halı Sahaya En Uygun Krampon Modelleri Nasıl Olmalı?

Halı saha, beton üzerine yerleştirilen suni çimli zeminlerdir. Halı saha krampon modelleri olarak silikon tabanlı, sık dişli, zemin tutuşu yüksek modeller tercih edilmelidir. Bu krampon modelleriyle vücudu kontrol etmek kolaylaşır ve topa vuruş sırasında top hakimiyeti yüksek olur. Ayak sağlığını korumak, oyun kalitesini artırmak için de avantaj sağlarlar.

Krampon almayı düşünüyorsanız Sportive sayfalarını ziyaret ederek en çok tercih edilen Adidas, Nike, Puma gibi ünlü markaların krampon modellerini ayrıntılı şekilde inceleyebilirsiniz. Çeşitli markaların krampon fiyatlarını karşılaştırabilir bütçenize uygun en ucuz krampon modelini seçerek siparişinizi oluşturabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. Kadın Blogu Kombinler