Kadın Blogu

Küçük Yatak Odası Dekorasyonu Püf Noktaları

01.06.2020
968
Küçük Yatak Odası Dekorasyonu Püf Noktaları

Küçük yatak odası dekorasyonu, günümüzde küçülen evler nedeni ile önem kazanmaya başladı. Yatak odası; akşam eve yorgun geldiğinizde dinlendiğiniz, belki de akşamları ayağınızı uzatıp kitabınızı okuduğunuz, sabah gözünüzü açtığınız, kısacası herkes için evin oldukça işlevsel ve önemli bir alanıdır. Yatak odanız küçük olduğunda, mobilyaları ve kişisel eşyalarınızı yerleştirmek ve odayı toplu tutmakta zorlanabilirsiniz.

Ancak, doğru seçimler yapmak; küçük yatak odalarında bile büyük farklar yaratmanızı sağlayabilir. Peki, küçük yatak odası dekorasyonu nasıl olmalıdır? Hangi püf noktalarını göz önünde bulundurmalısınız? Doğru yatak seçimi nasıl olmalı? Küçük bir yatak odasında nasıl bir gardırop kullanılmalı?

Küçük bir yatak odanız var ve ona ekstra renk ekleyemeyeceğinizi mi düşünüyorsunuz? Bir kez daha düşünün! Küçük odalar; renkler, dokular ve tasarımlar ile denemeler yapmak için idealdir. Su tonları ile mavi tonlarını birleştirmeyi deneyebilirsiniz. Yumuşak yatak örtüleri, yastıklar ve perdelerde zengin kadife seçimler de yapabilirsiniz. Tüm bunları yaparken, odanın genelinde beyaza yer vermeyi de ihmal etmeyin.

Küçük Yatak Odaları İçin Tasarımlar

Bu soruların yanıtlarını merak ediyorsanız; kullanabileceğiniz işlevsel mobilyalar ve önemli ipuçlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz!

Yatak odası dekorasyon ipuçları

Açılır Kapanır Yatakları Deneyin

 

Yatak odası dekorasyon ipuçları

Büyük, iki kişilik bir yatak yatak odanızda çok fazla yer mi kaplıyor? O halde, geleneksel açılır kapanır yatakları deneyebilirsiniz. Kapandığında koltuk ya da divan görünümünde olan bir yatak, küçük yatak odanızda yerden tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Yanlış Yatak Kullanımı Sonucu Başınıza Gelebilecek 8 Sağlık Sorunu!

Böylece; yatak odanızda gardırop, masa ve sandalye için de fazladan yer açmış olursunuz. Ayrıca, yatak odanızdaki mobilyaları ve eşyaların dışında, odanın içerisinde hareket etmeniz için de fazladan yeriniz olacaktır. Tavanınız yeterli oranda yüksekse, açıldığında iki kişilik yatağa dönüşen divan tipi mobilya ürünlerini de tercih edebilirsiniz.

Duvarları Depolama Alanına Dönüştürün

 

Yatak odası duvar depolama

Tüm küçük alanlarda olduğu gibi, yatak odasında da başarının anahtarı; işlevsel bir düzende yeterli depolama alanı oluşturmaktır. Küçük bir yatak odasında, birkaç büyük mobilya çok sayıda küçük mobilyadan daha az karmaşık bir görünüm yaratır.

Duvarlar; evin tüm alanları için işlevsel birer depolama alanıdır. Yatağın üzerindeki duvarın üst kısımlarını kitaplık raflarına dönüştürebilir ya da orta kısımdaki duvarları kişisel eşyalarınız için bir depolama alanına dönüştürebilirsiniz. Duvara monte bir tabla, kozmetik eşyalarınızı depolamak istediğinizde,  yerden tasarruf  etmenizi sağlayacaktır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Şık Tarza Sahip İşlevsel Baza Modelleri

Yatak Odanızda Bir Tema Belirleyin

 

Yatak odası dekorasyon ipuçları

Ağırlıklı olarak beyaz rengi kullanarak ve çiçek ya da yaprak gibi belirli bir dekoratif motif ile birleştirerek; yatak odanızın daha ferah görünmesini sağlayabilirsiniz. Nötr zemini olan beyaz duvarları, yatak odanızda kullanacağınız minimal aksesuarlar ile birleştirebilirsiniz. Metal bir karyola gibi seçimlerle de mobilyaların alanda daha soluk kalmasını ve açık renklerin ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Duvarınızı Özelleştirin

Yatak odası duvar dekorasyonu nasıl olmalı

Dikkat çekici bir duvar kağıdı ve tablolar ile cesur davranın ve küçük bir yatak odasının ana odağını duvarlara çevirin. Çarpıcı bir duvar kağıdı kullanarak; onu beyaz yatak örtüleri ve ahşap mobilyalar ile tamamlayarak sınırlı bir renk paletinin içerisinde kalın. Dikkat çekici duvarlarınız olduğunda, tekstil ürünlerinde beyaz ve nötr renkleri kullanmaya çalışın. Böylece, yatak odanız aşırı kalabalık görünmez ve daha ferah bir görünüm yaratırsınız.

Minimal Davranın

Küçük yatak odası nasıl dekore edilmeli?

Simetri, küçük bir yatak odasındaki temel ihtiyaçları yerine getirmeniz gerektiğinde en iyi çözüm ortağınızdır. Karmaşık bir düzenden uzaklaşmak için, yatağınızın başındaki komodinleri aydınlatma detayı ile tamamlayabilirsiniz. Yatak odanızda görsel bir denge oluşturmak ve biraz da enerji katmak isterseniz, farklı renkleri bir araya getirmeyi de deneyebilirsiniz. Yumuşak ve nötr tonlar, doğru miktarlarda kullanıldığında yatak odanıza sıcaklık katar.

Yatak Odası Düzeni Nasıl Olmalı?

Yatak odası düzeninde önemli olan, küçük yatak odasına sahipseniz oldukça fazla eşyadan kaçınmanız gerektiğini bilmelisiniz. Fazla eşya, fazla karmaşıklık ve yığılmaya neden olacaktır. Gardroptan taşan eşyalar veya fazla malzemeler küçük odanın içinde boğucu bir görüntü olmasına neden olacaktır.

İlginizi Çekebilir :

Yatak Odanızı 2020 Dekorasyon Trendi ile Donatmaya Ne Dersiniz?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. Kadın Blogu Kombinler