Kadın Blogu

Küçük Mutfaklar İçin Pratik Çözümler

31.05.2020
604
Küçük Mutfaklar İçin Pratik Çözümler

Günümüzde artık dairelerin git gide küçülmesi, daha dar alanlara sığabileceğimiz yaratıcı fikirleri düşünmemizi sağladı. Evin en çok kullanılan ve en fazla küçük malzemelerinin yer aldığı küçük mutfaklar için pratik çözümler neler ele almaya karar verdik.

Mutfak, bir kadının evde belki de en çok vakit geçirdiği alandır. Ancak, sırf küçük bir mutfağınızın olması, mutfağınızdaki dekoru işlevsel hale getirmenizi engellemez. Bu listede bulabileceğiniz pratik çözümler, stilden ödün vermeden, daha küçük alanlarda daha fazla şeyler yapabilmenizi sağlar.

Tencere ve Tavaları Asın

Küçük bir mutfağın en büyük problemlerinden biri, çekmecelerde yeterli alan olmamasıdır. Mutfak dolaplarınızın sayısının azlığı nedeniyle aradığınızı bulmakta zorlanıyorsanız; dolap ve çekmece içlerinde fazladan yer açmanın en kolay yolu, tencere ve tavaları oradan kaldırmaktır.

Tencere ve tavaları dolap içine yerleştirmek yerine, profesyonel bir askı organizatöründen yardım alarak, bir duvarı kullanabilirsiniz. Bunu yaparken, önce en büyük tencereleri asarak başlayın. Ardından, orta boy olanları asın ve en küçük olanları aşağı asarak bitirin.

 

Mutfak duvarları nasıl değerlendirilir?

Kesme Tahtalarını Asın

Mutfakta yerden tasarruf etmenin yolları

“Her şeyi de asacak mıyız!” demeyin. Mutfak duvarları, özellikle de küçük mutfaklar için harika birer depolama alanı gibidir. Doğru organizatörler ve askı aparatları ile dolap içinde yer kaplayan pek çok şeyden kurtulabilir ve daha düzenli bir mutfak organizasyonuna sahip olabilirsiniz. Mutfak çekmeceleriniz, tüm eşyalarınızın sığamayacağı kadar sıkışıksa, mutfak duvarlarınızı dekorasyona dahil edebilirsiniz. Örneğin, ahşap kesme tahtalarınızı ya da metal süzgeçleri asmayı deneyebilirsiniz. Böylece, kesme tahtanız da her aradığınızda elinizin altında olacak ve ahşap görünümleri ile mutfak duvarlarınıza şık bir dekorasyon kazandıracak.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  2022 Perde Modelleri

Depolama Alanı Olan Banklardan Alın

Küçük mutfaklar için dekorasyon önerileri

Mutfakta fazladan depolama alanı yaratmanın en iyi yollarından biri, işlevsel mobilya ürünleri kullanmaktır. Mutfağın bir köşesinde oluşturduğunuz oturma köşesinde; altında depolama alanı olan banklardan kullanın. Böylece; el bezleri, masa örtüleri ya da mutfakta elinizin altında olması gereken bazı şeyler için fazladan yer almış olacaksınız. Bu küçük gizli depolama alanı bile, küçük mutfaklar için etkili bir çözüm olacaktır.

Daha Aydınlık Renkler Kullanın

Küçük mutfaklar için dekorasyon önerileri

Dekorasyon uzmanları, soluk renklerin küçük alanlarda daha boğucu bir etki yarattığını belirtiyor. Mutfak duvarlarından başlayarak, daha aydınlık renkleri kullanabilir ve mutfağınızda daha aydınlık ve ferah bir his yaratabilirsiniz.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Yapışkanlı Folyo İle Sehpa Kaplama

Boş Alanları Değerlendirin

Küçük mutfaklar için pratik çözümler

Buzdolabınızın olduğu duvar gibi boş alanlar, küçük mutfağınızda fazladan depolama alanı sağlar. Buzdolabınızın yan ve üst kısımlarına yerleştireceğiniz bir açık raf sistemi; mutfağınızda fazladan saklama alanı yaratır. Ancak, böyle bir raf sisteminin şık görünebilmesi için, doğru seçimler yapmanız önemlidir. Alçak bir raf, mutfakta boğucu bir etki yaratabilir. Onun yerine; buzdolabının yan kısmından başlayıp üzerine doğru uzanan bir raf sistemi yaptırmayı düşünebilirsiniz.

Baharatları Duvara Alın

Mutfak duvarları, mutfaklar için gerçekten de ideal bir depolama alanıdır. Mutfak çekmecelerinizi dolduran baharatlarınızı, tezgahın üzerine asacağınız 1-2 katlı bir raf sistemine yerleştirebilirsiniz. Karmaşık bir görünümden uzak durmak için, baharatlara uygun, oldukça kısa ve küçük raflar da kullanmayı düşünebilirsiniz. Ocağa yakın konumlandıracağınız bu raflar, mutfakta yemek yaparken de işinizi kolaylaştıracaktır.

Yemek Alanı Yaratın

Mutfakta yerden tasarruf etmenin yolları

Mutfağınız küçük olduğu için orada yemek yiyememekten mi şikayetçisiniz? Bazen, 1 ya da 2 kişilik, küçük bir yemek alanı yaratmak için ihtiyacınız olan tek şey tezgah ile ocak arasında kalan kısmı değerlendirmektir. Ya da dilerseniz, bir duvara, açılır kapanır masa monte ederek de yemek saatlerinde mutfağınızda yemek alanı yaratabilirsiniz.

Küçük mutfaklar için pratik çözümler aslında saymakla bitmez. Dekorasyonun önemli bir kısmı fikir olmakla beraber, önemli bir kısmıda yaratıcı düşünmekten geçer. Yani mutfağa sahip olan sizsizin. Biz ne kadar uygun fikirler sunmaya çalışsak da en nihayetinde mutfağınızı en iyi siz tanıyorsanız. Dar mutfakların dizaynı çok zor gibi görünsede yaratıcı fikirler üreterek gayet kullanışlı ve sıcak mutfaklar elde edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : 

Mutfak Dolabında En Kullanışlı Renk Hangisi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. Kadın Blogu Kombinler