Kadın Blogu

Hangi Yüz Tipine Hangi Burun Yakışır?

26.11.2021
231
Hangi Yüz Tipine Hangi Burun Yakışır?

 

 Burun estetiği ile hem kendi içerisinde ideal estetik oran ve ölçülere uygun hem de yüzün diğer öğeleri ile uyum içerisinde olan ve doğal görünen bir burun görüntüsü elde etmektir.

Yeniden şekillendirilen burun özellikle alın, elmacık kemikleri, dudak ve alt çene ucu gibi yüz tipini belirleyen diğer bölümler ile uyumlu olmalıdır. Bu fasiyal harmoniyi yakalamak için farklı yüz şekilleri için burun şeklinde küçük değişiklikler yapmak gerekebilmektedir.

 

Yüz tipleri genel olarak dikdörtgen, elmas, kare, kalp, oval ve yuvarlak olmak üzere 6 grupta incelenir.

 

Dikdörtgen yüz tipine sahip insanlarda alın ve çene bölgesinin uzunluğu birbirine yakındır. Bu yüz tipine sahip kişiler, keskin hatlara sahiptir. Özellikle çene kısımları oldukça keskindir. Dikdörtgen yüz, keskin geçişlere sahip olduğu için burunda da aynı keskinlik korunmalıdır. Yumuşak geçişli bir burun dikdörtgen yüzde hoş görünmeyecektir.

 

Elmas yüz tipine sahip insanların çene ve alın kısımları sivri bir yapıdadır. Elmacık kemikleri yüze oranla geniştir. Genel olarak sivri hatlara sahiptir. Bu sebeple keskin hatları ortaya çıkaran burunlar doğru bir tercih olacaktır.

 

Kare yüz tipi dikdörtgen yüz tipinde olduğu gibi belirgin hatlardan oluşur. Dikdörtgen yüz tipinde yüzün uzunluğu genişliğine kıyasla daha fazladır. Kare yüz tipinde ise bu ölçüler hemen hemen birbirine eşittir. Kare yüz tipinde ovallik bulunmadığı için yumuşak geçişli bir burun uygun değildir. Bunun yerine yüzün hatlarına uygun olarak daha keskin bir burun daha uygundur.

 

Kalp yüz tipinde de elmas yüz tipinde olduğu gibi en geniş bölge elmacık kemikleridir. Elmacık kemiklerinden çeneye doğru yüz şekli daralır. Çene kısmı yüze göre dar ve sivridir. Bu yüz tipi de belirgin hatlara sahip olduğu için büyük bir burun tercih edilmemelidir. Bunun yerine çok yuvarlak yapıda olmayan küçük bir burun en ideal olanıdır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Zarif Tektaş Pırlanta Yüzük Önerileri

 

Oval yüz tipi, yukarıda yer alan yüz tiplerine göre daha yumuşak geçişlere sahiptir. Özellikle çene ve alın kısmı oval yapıdadır. Bu yüz tipi için en uygun burun şekli yumuşak geçişli ve küçük yapılı burunlardır. Çok keskin hatlı burun şekli oval yüz tipi için uygun değildir.

 

Yuvarlak yüz tipi de oval yüz tipine benzemektedir. Yuvarlak yüz tipinde çene kısmı oval yüz tipine oranla daha geniştir. Daha yumuşak bir hat geçişi vardır. Bu yüz tipinde keskinlik bulunmaz. Bu yüz tipine uygun burun şekli çok keskin hatlı olmamalıdır. Buruna biraz kavis eklenerek yüze daha keskin hatlı bir görünüm kavuşturulabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bu keskinliğin yüze uygun şekilde sağlanmasıdır.

Young woman is looking her face in the mirror after beauty treatment procedure

Burun Ameliyatı Zor ve Tehlikeli Bir Ameliyat mı?

Her estetik ameliyatta olduğu gibi burun estetiği ameliyatının da kendine özgü zor olan kısımları söz konusudur. Genel anestezi altında yapılan bu operasyonda ameliyat öncesi hastanın çok iyi değerlendirilmesi ve ameliyata uygun olup olmadığı ortaya konmalıdır. Fiziksel ve ruhsal olarak uygun olmayan hastalar belirlenmeli ve risk faktörleri ortadan kaldırılmadan ameliyata alınmamalıdırlar. Ameliyat öncesi süreçte ameliyatı yapacak Estetik Plastik Cerrahi ve Anesteziyoloji Uzmanlarının değerlendirmesi ve gerekli tetkiklerin yapılması bu bakımdan önem taşır.

 

Burun 3 boyutlu bir organdır ve ideal estetik şekli veya hayal edilen burun şeklini sağlamak her zaman mümkün olmayabilmektedir. Burun derisinin kalınlığı, kemik ve kıkırdak yapıların şekli ve deformasyonun derecesi, kişinin yara iyileşme özellikleri gibi birçok faktör estetik sonuca etki etmektedir. Bu nedenle yapılacak bir estetik ameliyatla ne kadar bir düzelme sağlanabileceği ameliyat öncesi görüşmede çok iyi belirlenmeli ve gerçek dışı beklentisi olan kişiler ameliyat edilmemelidir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Anne Yanı Beşik Özellikleri Nelerdir, Nasıl Seçilir?

 

Ameliyat sürecinde olası kanamayı azaltmak için ameliyattan en az 15 gün öncesinden itibaren kan sulandırıcı etkisi olan Aspirin gibi ilaçlar, düzenli yeşil çay tüketimi gibi bazı besinlerin tüketilmesi ve bazı vitaminlerin alımına ara verilmelidir. Ameliyat öncesi dikkat edilecek bu tip önlemler hakkında ameliyatı gerçekleştirecek cerrahtan daha detaylı bilgi alınmalı ve uygulanmalıdır.

 

Estetik burun ameliyatı sonrası süreçte ciddi bir ağrı olmaz. Göz çevresi ve yanaklarda ilk günler bir miktar şişlik ve morluk olabilir. Burun içerisine konan silikon tamponlar ağrı yapmaz ancak bir miktar rahatsızlık hissi verebilir. Burundan bir miktar kan sızıntısı özellikle ilk günler olabilir. Ameliyat sonrasında yarı oturur pozisyonda yatmak, soğuk uygulamak, zorlayıcı hareketlerden kaçınmak, çok hareket etmemek ve çok konuşmamak gibi önlemler ile bu süreç daha rahat geçirilir.

“Nose exam, female patient, Canon 1Ds mark III”

 

Burun Estetiği Ameliyat Fiyatları

 

Burun estetiği ameliyat fiyatı tek ve standart bir fiyat değildir. Ameliyat ücretini belirleyen birçok faktör vardır. Burundaki deformasyonun derecesi, burun içerisinde septum deviasyonu ve konka hipertrofisi gibi ek anatomik sorunların olup olmaması ameliyat fiyatına etki edecektir. Ayrıca ameliyatı yapan Estetik Plastik Cerrahi uzmanına ve ameliyatın yapılacağı hastaneye göre de fiyatlar değişmektedir. Bu nedenle sizin burnunuz için yapılacak estetik ameliyatın fiyatını en doğru şekilde ancak muayene olduktan sonra doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

 

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Prof. Dr. Cengiz Açıkel’den burun estetiği hakkında daha detaylı bilgi almak için https://www.cengizacikel.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. Kadın Blogu Kombinler