Kadın Blogu

Anne Yanı Beşik Özellikleri Nelerdir, Nasıl Seçilir?

06.12.2021
202
Anne Yanı Beşik Özellikleri Nelerdir, Nasıl Seçilir?

Bebeğinizi ilk doğduğu andan itibaren yanınızdan bir dakika bile ayırmak istemezsiniz. Fakat aynı yatakta uyumanız bebeğinizin güvenliği ve rahatı için iyi bir fikir değil. Anne yanı bebek yatağı tam da bu noktada imdadınıza yetişiyor! Gelin, anne yanı bebek beşiği hakkında bilinmesi gerekenlere detaylı bir göz atalım!

Anne Yanı Beşik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anne yanı beşik yeni doğanların güvenli bir şekilde uyumasını, gerektiğinde ebeveynlerin hızlı bir şekilde müdahale edebilmesini sağlayan bir yatak çeşidi. Annenin yatağının hemen yanına konumlandırılan bu yatak sayesinde bebeğin anne ile bağının kuvvetlenmesi de amaçlanıyor.

 

Diğer beşiklerden farklı olarak bu modellerde, beşiğin tek tarafı açık ve bu kısım annenin yatağına bitişik olacak şekilde tasarlanıyor. Aynı zamanda ebeveyn yatağı ile aynı boyda olabilmesi için yükseklik ayarı da yapabilirsiniz. Tekerlekli yapısı sayesinde taşıma kolaylığı sunan anne yanı beşik, tek elle hareket ettirilebilir. Bunun yanı sıra ayaklarında kilit sistemi bulunan modeller, güvenlik açısından sıklıkla tercih ediliyor. Son zamanlarda üretilen beşiklerde farklı titreşim modları, LED aydınlatma ve rahatlatıcı müzik seçeneklerini bulmak da mümkün.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Glutensiz Yulaf Ezmesinin Faydaları Nelerdir?

 

Anne yanı yatağı alırken öncelikle bebeğin konforuna yönelik seçimler yapmak gerekli. Nefes alabilen ve terletmeyen kumaş özellikli yataklar bu noktada bir adım öne çıkıyor. Bununla birlikte kullanılan malzemenin de toksik olmayan, antialerjik özellikli olması büyük önem taşıyor.

 

Beşik almadan önce kendi yatağınızın yüksekliğini hesaplamanız, o yüksekliğe ulaşabilen bir model seçmenize yardımcı olabilir. Bebeğinizin güvenliği için yatağa kancayla tutturulabilen, kilitli ayak sistemi olan modelleri seçerek gece boyunca rahat edebilirsiniz. Daha konforlu bir uyku deneyimi için sallanan, titreşim özelliği olan veya rahatlatıcı müzik sistemine sahip modelleri seçebilirsiniz.

Anne Yanı Beşik Kaç Aya Kadar Kullanılır?

0-6 Ay – Anne Yanı Beşik

Gelişme çağının her döneminde, uyku düzeni için farklı gereksinimler olduğundan oldukça hassas seçimler yapmak önem taşıyor. Günümüzde her ihtiyaca uygun tasarlanmış birçok beşik çeşidi bulunuyor. Yenidoğanların ihtiyaçlarına yönelik olarak tasarlanan yatak yanı beşik modelleri, doğumdan sonraki ilk aylarda hem bebeğe güvenli bir uyku ortamı sağlıyor hem de anne  babaların hayatını kolaylaştırıyor. Anne yanı beşik modeli, 0-6 ay arası bebeklerin kullanımı için tasarlanıyor. Sık emzirme, gece uyanmaları gibi sürekli müdahale edilmesi gereken durumlarda anneye büyük konfor sağlayan bu model, bebeğiniz için güvenli bir uyku deneyimi vadediyor. Anne yanı sallanan beşik modelleri ise bebeğinizi belirli bir ritimde salladığından, daha kolay uykuya dalmasını sağlıyor. Tek tarafı açık olan bu beşikler, uygun aparatlar yardımıyla kapatılarak normal beşik haline getirilebiliyor.

6+ Ay –  Bağımsız Beşik

Diğer bir model olan bağımsız beşik, anne yanı beşiğe göre daha büyük ölçülerde üretiliyor. 6 aylıktan daha büyük bebeklerde kullanıma olanak sağlayan bu beşikler, sahip oldukları tekerlekler sayesinde odadan odaya rahatlıkla taşınabiliyor. Eğer odanızın büyüklüğü yeterliyse bebeğinizi bağımsız beşikle birlikte odanızda uyutabilirsiniz.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Sevdiklerinizle Eşsiz Vakit Geçirmenizi Sağlayan Kamp Masası

Diğer Beşik Modelleri

Yenidoğan Sepet Beşik

Beşik modelleri arasında en küçük boyutlarda olan sepet beşikler, yenidoğanların ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanıyor. Adından da anlaşılacağı üzere sepet şeklinde olan bu beşikler, bebeğinizin ilk aylarında her an yanınızda olmasına imkan veriyor.

Park Yataklar

Park yataklar da sık tercih edilen beşik modelleri arasında yer alıyor. Park beşik modelleri, bebeğin ilk aylarda rahat ve güvenli bir şekilde uyumasını sağlarken ilerleyen aylarda oyun oynama yeri olarak kullanılabiliyor. Tasarımında yer alan farklı kademeleri sayesinde bebeğin her dönemine hitap eden park beşikler, aynı zamanda taşınabilir özellik gösteriyor. Bu modelin seçiminde dikkat edilmesi gereken nokta ise kilo limiti. Bu tarz bir beşik almadan önce bebeğinizin kilosunu ölçmeniz ve ona göre seçim yapmanız en iyisi.

Beşik Hamak

Bir diğer beşik çeşidi olan beşik hamak, bebeğinizin sallanarak daha rahat uykuya dalmasını sağlarken olası gaz sancılarının da önüne geçmeyi hedefliyor. Bebeğin cenin pozisyonunda yatmasına imkan sağladığı için omurgasını desteklerken düz yatmaya bağlı kafa düzleşmesine de engel olmaya yarıyor.

 

Ebeveynler tarafından sıklıkla tercih edilen, kullanışlı ve güvenli beşik çeşitlerini sizin için detaylandırdık. Bebeğinizin yaşına, kilosuna, ihtiyacına, yaşam tarzınıza en uygun modeli bulmak için hemen Chicco web sitesini ziyaret edin, kullanışlı anne yanı beşik modellerine göz atın!

 

 

 

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. Kadın Blogu Kombinler