Kadın Blogu

Küçük Balkon Dekorasyon Örnekleri

31.05.2020
1.475
Küçük Balkon Dekorasyon Örnekleri

Küçük balkon dekorasyon fikirleri, genel olarak geniş bir balkon fikirlerine göre daha çıkmazdaymış gibi görünse de, doğru dekorasyon stilleri ve mobilyaları kullanıldığında oldukça kullanışlı ve göz alıcı olabilir.

Peki bu saydıklarımıza göre küçük balkonlar nasıl dekore edilmeli, raf ve mobilya seçimi nasıl yapılmalı detaylı olarak inceleyelim.

Sıcak bir yaz gününde ya da dinlendirici bir yaz akşamında, büyüklüğü ne olursa olsun sevilmeyen bir balkon, vakit geçirmeye değer görülmez. Elinizde buz gibi limonatanızı ve kitabınızı alıp çıktığınız bir balkonda, kendinizi rahat hissetmek ve güzel havanın tadını çıkarmak istersiniz.

Balkon denince akla büyük bir balkon figürü gelebilir. Oysa, küçük bir balkonda da, doğru teknikler kullanılarak harikalar yaratılabilir. Küçük bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, muhtemelen balkonunuzda küçük olacaktır; ancak balkonunuzun küçük olması, ondan maksimum şekilde yararlanamayacağınız anlamına gelmez. Bu yazıda, küçük balkonlar için dekorasyon önerileri ve yazının sonunda, bu yaz balkonunuzda yapabileceğiniz dekorasyon değişiklikleri için ilham alabileceğiniz 18 farklı dekorasyon örneği bulabilirsiniz.

Küçük Balkonlar Nasıl Dekore Edilmeli?

Vereceğimiz küçük balkonlar için önerilerle, harika balkonlar elde edebilirsiniz. Bunu gerek raflarla, gerek mobilya veya kendin yap stilleri ile elde edebilirsiniz.

Balkon Duvarı Dekorasyonu

İyi bir balkon dekorasyonu için, stilinize uygun bir duvar dekorasyonu şarttır. Gerek evin içinde, gerekse evin dışı sayılan balkonda iyi bir dekorasyon düşünceleriniz yer almalı.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Yemek Masası Takımı Seçiminde Püf Noktalar

Raflardan Yararlanın

Balkon dekorasyon fikirleri

Küçük bir balkon dekorasyonu söz konusu olduğunda, yapabileceğiniz en doğru şeylerden biri, balkonun duvarlarını da kullanım alanına dahil etmektir. Balkon duvarlarına asacağınız raflar; kitapları, çiçekleri ve balkonda kullanabileceğiniz aksesuarları koymak için idealdir. Balkonda şık bir dekorasyon yaratmanıza da yardımcı olacaktır.

KÜçük Balkon Duvarı Dekorasyonu

Balkon duvarları için çiçekli raflar

Ahşap duvar dekorları

Kendin Yap Projeleri

Küçük balkon dekorasyonu

Büyük bir hasır oturma grubu, büyük bir balkon için uygun bir seçenek olabilir; ama küçük bir balkon söz konusu olduğunda, büyük mobilyalar doğru seçim olmayacaktır. Küçük bir balkonunuz varsa, balkon mobilyalarınızı kendiniz tasarlayarak, yerden tasarruf sağlayabilirsiniz. Ahşap paletler ve üzerine yerleştireceğiniz minderler, küçük balkonlar için uygun oturma alanları yaratır.

Balkon için kendin yap projeleri

Ayrıca, ışıklandırma için de balkonda çeşitli kendin yap projeleri gerçekleştirebilirsiniz. Balkon duvarına konumlandıracağınız bir ışıklandırma projesi, balkonunuza ayrı bir hava katmanızı sağlayacaktır.

Balkondaki Alanı Doğru Kullanın

Küçük balkon nasıl dekore edilir?

Bir balkonu dekore etmeye başlamadan önce, ilk olarak balkondaki alanı en iyi şekilde nasıl değerlendirebileceğinizi belirlemelisiniz. Balkon dekorasyonunda amaç, balkonu evin iç kısmının bir uzantısı olarak göstermektir. Bunu da, doğru mobilya ve aksesuar seçimleri ile yapabilirsiniz. Balkonda halı kullanmak ve her türlü hava koşuluna uygun mobilyalar tercih etmek, bu konuda size yardımcı olacaktır. Hasır balkon mobilyaları, balkonunuzu evin bir uzantısı olarak gösterecektir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Ahşap Paletten Neler Yapılır?

Açık Renklere Ağırlık Verin

Balkon dekorasyonu renk önerileri

Açık renkler, küçük mekanlar için ideal bir seçimdir. Koyu renkler, küçük balkonunuzu daha sıkıcı gösterebilir. İç açıcı, ferah bir balkon dekorasyonu yaratmak isterseniz; açık ve canlı renkleri birlikte kullanabilirsiniz. Pembenin açık ve canlı tonlarını bir arada kullanmak iyi bir fikir olabilir. Renklerden faydalanmak için, bir balkonda kullanabileceğiniz bir diğer önemli detay da çiçeklerdir. Baharın ve yazın renkli çiçeklerini balkonunuzda bir arada kullanarak; renkli ve ferah bir balkon atmosferi yaratabilirsiniz.

Meyvelere Yer Verin

Balkonda çiçek yetiştirmek

Güneş alan ve aydınlık bir balkonunuz varsa ve küçük balkonunuza anında değer katacak bir detay arıyorsanız; meyve saksılarına yer verebilirsiniz. Narenciyeler güneşi sever ve güneş alan bir balkonu, kendi meyvelerinizi yetiştirmek için ideal bir yere dönüştürür. Saksılarınızı, balkon korkuluğuna sabitlenmiş beyaz bir şemsiye ile güneşten koruyabilirsiniz.

Ahşap Duvar Paleti

Ahşap paletler, yalnızca mobilyalar için değil, duvar panoları yaratmak için de idealdir. Balkon duvarındaki dikey bir alanda kullanabileceğiniz ve saksı yerleştireceğiniz ahşap panoları; saksılar, mumluklar, ışıklar ile süsleyebilir ve balkonunuza daha sıcak ve daha romantik bir hava katabilirsiniz.

Balkon Mobilyaları

Küçük balkon oturma grupları son dönemde üretim bazında oldukça arttı. Günümüzde artık evlerin daha küçük yapılı olması, beraberinde balkonlarında küçülmesine neden oldu. Bu durumda küçük balkonlar için başlı başına bir mobilya kültürünün doğmasına neden oldu.  Balkon mobilyanızı kendinizde yapabilir, satın da alabilirsiniz.

Küçük Balkonlar İÇin Mobilya

Küçük Balkonlar İçin Oturma Grupları

Küçük Balkon Mobilyaları

Foto Galeri : Küçük Balkon Dekorasyon Fikirleri

Daha fazla küçük balkon dekorasyon fikirleri hakkında aşağıdaki resim galerisini inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. Kadın Blogu Kombinler