Kadın Blogu

Küçük Balkonlar İçin 18 Harika Dekorasyon Örneği

28.01.2019
2.016
Küçük Balkonlar İçin 18 Harika Dekorasyon Örneği

Sıcak bir yaz gününde ya da dinlendirici bir yaz akşamında, büyüklüğü ne olursa olsun sevilmeyen bir balkon, vakit geçirmeye değer görülmez. Elinizde buz gibi limonatanızı ve kitabınızı alıp çıktığınız bir balkonda, kendinizi rahat hissetmek ve güzel havanın tadını çıkarmak istersiniz.

Balkon denince akla büyük bir balkon figürü gelebilir. Oysa, küçük bir balkonda da, doğru teknikler kullanılarak harikalar yaratılabilir. Küçük bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, muhtemelen balkonunuzda küçük olacaktır; ancak balkonunuzun küçük olması, ondan maksimum şekilde yararlanamayacağınız anlamına gelmez. Bu yazıda, küçük balkonlar için dekorasyon önerileri ve yazının sonunda, bu yaz balkonunuzda yapabileceğiniz dekorasyon değişiklikleri için ilham alabileceğiniz 18 farklı dekorasyon örneği bulabilirsiniz.

Raflardan Yararlanın

Balkon dekorasyon fikirleri


Küçük bir balkon dekorasyonu söz konusu olduğunda, yapabileceğiniz en doğru şeylerden biri, balkonun duvarlarını da kullanım alanına dahil etmektir. Balkon duvarlarına asacağınız raflar; kitapları, çiçekleri ve balkonda kullanabileceğiniz aksesuarları koymak için idealdir. Balkonda şık bir dekorasyon yaratmanıza da yardımcı olacaktır.

Kendin Yap Projeleri

Küçük balkon dekorasyonu

Büyük bir hasır oturma grubu, büyük bir balkon için uygun bir seçenek olabilir; ama küçük bir balkon söz konusu olduğunda, büyük mobilyalar doğru seçim olmayacaktır. Küçük bir balkonunuz varsa, balkon mobilyalarınızı kendiniz tasarlayarak, yerden tasarruf sağlayabilirsiniz. Ahşap paletler ve üzerine yerleştireceğiniz minderler, küçük balkonlar için uygun oturma alanları yaratır.

Balkon için kendin yap projeleri

Ayrıca, ışıklandırma için de balkonda çeşitli kendin yap projeleri gerçekleştirebilirsiniz. Balkon duvarına konumlandıracağınız bir ışıklandırma projesi, balkonunuza ayrı bir hava katmanızı sağlayacaktır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Ahşap Paletten Neler Yapılır?

Balkondaki Alanı Doğru Kullanın

Küçük balkon nasıl dekore edilir?

Bir balkonu dekore etmeye başlamadan önce, ilk olarak balkondaki alanı en iyi şekilde nasıl değerlendirebileceğinizi belirlemelisiniz. Balkon dekorasyonunda amaç, balkonu evin iç kısmının bir uzantısı olarak göstermektir. Bunu da, doğru mobilya ve aksesuar seçimleri ile yapabilirsiniz. Balkonda halı kullanmak ve her türlü hava koşuluna uygun mobilyalar tercih etmek, bu konuda size yardımcı olacaktır. Hasır balkon mobilyaları, balkonunuzu evin bir uzantısı olarak gösterecektir.

Açık Renklere Ağırlık Verin

Balkon dekorasyonu renk önerileri

Açık renkler, küçük mekanlar için ideal bir seçimdir. Koyu renkler, küçük balkonunuzu daha sıkıcı gösterebilir. İç açıcı, ferah bir balkon dekorasyonu yaratmak isterseniz; açık ve canlı renkleri birlikte kullanabilirsiniz. Pembenin açık ve canlı tonlarını bir arada kullanmak iyi bir fikir olabilir. Renklerden faydalanmak için, bir balkonda kullanabileceğiniz bir diğer önemli detay da çiçeklerdir. Baharın ve yazın renkli çiçeklerini balkonunuzda bir arada kullanarak; renkli ve ferah bir balkon atmosferi yaratabilirsiniz.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Kadife koltuk modelleri

Meyvelere Yer Verin

Balkonda çiçek yetiştirmek

Güneş alan ve aydınlık bir balkonunuz varsa ve küçük balkonunuza anında değer katacak bir detay arıyorsanız; meyve saksılarına yer verebilirsiniz. Narenciyeler güneşi sever ve güneş alan bir balkonu, kendi meyvelerinizi yetiştirmek için ideal bir yere dönüştürür. Saksılarınızı, balkon korkuluğuna sabitlenmiş beyaz bir şemsiye ile güneşten koruyabilirsiniz.

Ahşap Duvar Paleti

Ahşap paletler, yalnızca mobilyalar için değil, duvar panoları yaratmak için de idealdir. Balkon duvarındaki dikey bir alanda kullanabileceğiniz ve saksı yerleştireceğiniz ahşap panoları; saksılar, mumluklar, ışıklar ile süsleyebilir ve balkonunuza daha sıcak ve daha romantik bir hava katabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Tüm Hakları Saklıdır. Kadın Blogu