Kadın Blogu

Yaza Hazırlık: Saç Bakımı

26.04.2022
67
Yaza Hazırlık: Saç Bakımı

Yaz neredeyse geldi, güneşin etkisi henüz tam anlamıyla hissedilmeden tüm bakım süreçlerinin tamamlanması daha sağlıklı ve ışıl ışıl bir yaz anlamına geliyor. Güneş, deniz ve kum üçlemesinin hakim olduğu yaz aylarında saçlar da  yıpranarak cansızlaşabiliyor. Bu nedenle yaza girerken saçların en iyi durumuna getirilmesi yaza özgü koşullar karşısında saç sağlığının daha iyi korunabilmesini sağlıyor. Saç bakım maskesi, saç bakım seti gibi çeşitli saç bakım ürünleri kullanılarak evde saç bakımı yapmak ve yaza sağlıklı, canlı, hacimli saçlarla girmek mümkün olabiliyor.

 

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

 

Saç bakımı, saçların güzel görünmesi kadar sağlıklı olması için de çok önemlidir. Yetersiz beslenme, hava koşulları, güneşin zararlı ışınları, yanlış şampuan seçimi, sağlıksız saç boyası kullanımı ve saç bakımının ihmal edilmesi gibi farklı nedenlerle saçlar canlılığını ve parlaklığını kaybedebilir. Saçların zarar görmesini engellemek ve daha sağlıklı olması için saç bakımı kritik derecede önemli bir rutin olarak değerlendirilir.

 

Saç bakımının ilk aşaması saçların ve saç derisinin periyodik aralıklarla temizlenmesidir. Saç derisinin ve saçın kirden ve yağdan arındırılması için saçlar düzenli olarak yıkanmalıdır. Yıkama sıklığı saç tipine göre değişebilir. Saçların yıkanması sırasında sıcak su tercih edilmemelidir. Sıcak su kullanmak boyalı saçların renginin akmasına, saçların parlaklığını yitirip güç kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle saçları ılık ve az tazyikli suyla yıkamak tercih edilmelidir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Etek Kombinleri

 

Saçlar yıkanırken mutlaka saç tipine uygun bir şampuan seçilmelidir. Saçların korunabilmesi için onarıcı ve yeniden yapılandırıcı şampuanlar tercih edilebilir. Yıkama sırasında saç diplerine nazikçe masaj yapılmalıdır. Sert mesaj yapılması halinde saç kökleri hasar görebileceğinden erken dökülme problemleriyle karşılaşılabilir.

 

Her yıkama sonrası yine saç tipine uygun bir saç kremi kullanılmalıdır. Böylece saçların yumuşaması ve kaybedilen nemi geri kazanması sağlanabilir. Saç kreminin kullanılması sayesinde saçların tarama sırasında yıpranmasının da önüne geçilebilir. Saç kremi saçların boy ve uçlarına uygulanmalı, saç diplerine temas ettirilmemelidir. Saç taranırken saç tipine göre taraklar tercih etmeye özen gösterilmelidir. Saç kremi ayrı kullanılabileceği gibi 2’si 1 arada şampuan tercihinde de bulunulabilir.

 

Haftada bir gün mutlaka uygun saç bakım maskesi ile saçlar desteklenmelidir. Bunların yanı sıra saç bakım yağı, saç serumları, saç tonikleri, saç bakım kürü & peeling ürünleri de saç bakımının değişmez ve etkili unsurları arasında sayılabilir.

 

Saç Türüne Göre Bakım Önerileri

 

Saç bakımı saç türüne göre gerçekleştirilmelidir. Kıvırcık saç bakımı düz saç bakımından; kuru saç bakımı ise yağlı saç bakımından farklı olacaktır. Saç türüne göre saç bakım önerileri şu şekilde sıralanabilir:

 

  • Düz saçlara biraz daha hayat vermek için hacim veren şampuanlar ve saç kremleri kullanılmalıdır.

 

  • Dalgalı saçlarda nemlendirme özelliğine sahip şampuanlar ve saç kremleri kullanılmalıdır. Nemin hapsedilmesi ve kabarmanın azaltılması için haftada bir nemlendirici saç maskesi kullanımı faydalıdır.
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Nar Çiçeği Elbise Kombinler

 

  • Kıvırcık saç bakım rutininin temeli nemlendirici şampuan ve saç kremi kullanılmasıdır. Kabarmanın kontrol edilmesi ve buklelerin belirgin hale getirilmesi için saç köpüğü, saç yağı ya da kıvırcık saçlar için jöle kullanılabilir. Kıvırcık saçlar her yıkandığında nemlendirici maske kullanılmalıdır. Tüm bunlara ek olarak kabarmaya ve elektriklenmeye müsait olan kıvırcık saçlar için kullanılacak tarak seçiminde de dikkatli olunmasında fayda vardır.

 

  • Cansız ve mat saçlar için saça nem desteği uygulayacak şampuanlar ve saç kremleri tercih edilmelidir. Saçın kaybettiği canlılığın kazandırılması için ekstra saç bakım ürünleri kullanılmalıdır.

 

  • Yağlı saçlar ılık suyla ve yağlı saç tipine özel şampuanlarla yıkanmalıdır. Saç köklerine saç kremi ve saç maskesi uygulanmaması önemlidir. Ayrıca gerekmedikçe saç ısıl işleme maruz bırakılmamalıdır.

 

  • Kepekli saçlar için saç tipine uygun olmak kaydıyla kepek önleyici şampuan ile saç bakım ürünleri kullanılmalıdır.

 

  • Kuru ve yıpranmış saçlar için saça ihtiyacı olan nemliliği sağlayacak ürünler tercih edilmelidir. Belli aralıklarla saç maskesi yapılarak saçların sağlığına kavuşmaları kolaylaştırılabilir.

 

Saç Bakım Ürünleri

 

Saç bakım yağı, saç maskesi, saç serumları başta olmak üzere farklı saç tiplerine özel olarak üretilmiş pek çok saç bakım ürünü vardır. Saç bakım ürünlerinin temel amacı saçlara derinlemesine bakım yaparak onarmak, bu sayede saçların eski canlılığına kavuşmasını sağlamaktır. Saç bakım ürünlerinin ıslak, nemli ve kuru saçlara uygulanabilen farklı çeşitleri vardır. Krem, yağ, köpük ya da şampuan gibi saç bakım ürünlerinin içerisindeki etken maddelere göre kullanım şekilleri de değişebilir. Saç bakım ürünlerinden en yüksek verimin alınabilmesi için saçın özelliklerine uygun ve kaliteli ürünlerin tercih edilmesi gerekir. Piyasada farklı ihtiyaçları karşılamak üzere oluşturulan saç bakım seti alternatifleri ile daha sağlıklı ve ışıltılı saçlara kavuşulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. Kadın Blogu Kombinler