Kadın Blogu

Renk Uyumları – Birbirine Yakışan Renkler

19.02.2021
393
Renk Uyumları – Birbirine Yakışan Renkler

Renk Uyumları – Birbirine Yakışan Renkler; Renkler hayatımızın her yerinde yer alır. Ev dekorasyonumuzda, giyimimizde, manzaralarda, çekildiğimiz fotoğraflarda renk uyumuna dikkat ederiz. Bunun yanında birbirine yakışan renkler seçeriz. Bunu seçmesek bile gözümüz bu renk kombinlerini arar.

Özellikle kadınlar moda açısından giyimlerinde kullandıkları renkleri özenle seçer ve bu renk uyumunu dikkate alırlar. Renkler insan psikolojisini etkileme özelliği ile bilinirler.

Renk Uyumları – Birbirine Yakışan Renkler

Örneğin; kişiler mutsuz hissettikleri zaman daha koyu renkler tercih etmekte iken mutlu hissettikleri zamanlarda daha açık, soft renkleri tercih ederler. Giyimde uyumlu renkler için birkaç örnek verelim:

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Bordo Pantolon Üzerine Ne Giyilir Bayan
Renklerin uyumu kıyafette

Renklerin uyumu kıyafette

  • Siyah ve beyaz (insanların günlük hayatta kıyafetleri için en çok tercih ettiği kurtarıcı renklerdir.)
  • Mavi ve kırmızı (örneğin mavi bir kotla kırmızı kareli bir gömleğin uyumu harika olabilir.)
  • Lila ve mor (lila bir bluzla, üstüne mor bir hırka giyerek ton sür ton bir kombin yapabilirsiniz.)
  • Bej ve turuncu (bej bir boyfriend pantolonla üstüne turuncu büstiyer giyip kombinlerseniz, şık bir görünüme sahip olursunuz.)

Kıyafette Renk Uyumu Nasıl Yapılır? 

Farklı renkleri karıştırarak veya aynı renk tonları kullanarak uyum yakalanabilir. Daha resmi kurumlarda giyilen kıyafetlerde genelde riske atılmadan koyu renk kullanılıyorken, bazen de bu risk alınarak doğru parça ve renklerle daha iddialı görünüm kazanabilirsiniz.

Baskın bir renk giyildiğinde daha açık bir renk ile kombin yumuşatılabilir iken yanlış renk seçimlerinizde kombininiz kötü bir görüntüye yol açabilmektedir.

Örneğin; krem rengi bir bluz ile siyah renkli bir pantolon güzel bir görüntü oluştururken, pembe ve siyah uyumu her zaman için güzel bir görüntü oluşturmamaktadır. Renklerin uyumu kıyafette bu şekilde öne çıkmaktadır.

Renklerin uyumları

Renklerin uyumları

Moda Renk Uyumu

Moda denilince akla gelen ilk yerlerden bir tanesi Milano’dur. Bildiğiniz üzere Milano’da nerede ise her sene moda haftası düzenlenir. Bu moda haftalarında renklerin birbirleri ile olan uyumuna ünlü modacılar tarafından fazlası ile önem gösterilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Fuşya Elbiseye Hangi Renk Şal Gider?

Peki, birbirine uyumlu renkler hangileridir? 2020 yılının modası spor, ev modası, rahat giyim olarak öne çıkmıştır. 2021 için de bu modanın devam etmesi planlanıyor. Bu bakımdan neon renkler ve baskın renkler bir arada kullanılmıştır. Bu renkler günümüz modasında birbirleri ile uyumludurlar.

Aşağıdaki resim galerisinde giyimde renk uyumu ile yapılan kombinler arasından seçtiğimiz görselleri daha fazla ayrıntı için sizlere sunuyoruz.

Foto Galeri: Giyimde Renk Uyumu

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. Kadın Blogu Kombinler