Kadın Blogu

Maskara Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Sürülür?

15.02.2022
170
Maskara Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Sürülür?

Maskara diğer adıyla rimel en popüler makyaj ürünlerinden biridir; doğal, göz alıcı veya iddialı göz makyajlarının son dokunuşu niteliğindedir. Kadınların yalnızca yüz hatları değil kirpiklerinin yapısı, uzunluğu, sıklığı ve kalınlığı da farklı olduğundan her kadın kendi kirpikleri için en uygun maskarayı seçmelidir. Böylece makyaja son dokunuş yapılabilir ve göz alıcı bakışlara sahip olunabilir. Bu yazımızda kirpiklerin görünümünü iyileştirmek için en çok tercih edilen ve makyaj süreçlerinin olmazsa olmazları arasında daimî yerini koruyan maskara hakkında “Maskara nasıl sürülür?”, “Maskara ne işe yarar?” ve “Maskara nasıl çekilir?” gibi en önemli noktalar hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Maskara Nedir?

“Maskara nedir?” sorusuna göz makyajının son dokunuşunu yapmak için kirpiklere uygulanan kozmetik üründür şeklinde yanıt verebiliriz. Tercih edilen ürün özelinde kirpiklerde farklı değişimler yapılmasını sağlayan maskaralar özel bir fırça ile uygulanır. Kirpikler kalınlaşıp belirginleşebildiği gibi maskara çeşitleri özelliklerine göre renklenebilir, uzayabilir veya kıvrılabilir.

Maskara vücudun en hassas bölgelerinden birine uygulanan bir ürün olduğundan eski ya da kalitesiz ürünler kullanılmamalıdır. Bu tür durumlarda göze bakteriler girip ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılmasına neden olabilir. Gözlerde tahrişe neden olan, dokusunda ya da kokusunda değişiklik olan ürünlerden kaçınılmalıdır. Ayrıca maskara satın alınırken ürün, cilt tahrişine ve alerjik reaksiyona neden olma potansiyeli açısından da değerlendirilmelidir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Etek Kombinleri

Maskara Ne İşe Yarar?

Maskara kirpiklere anında kalınlık, uzunluk ve koyu bir renk kazandırır. Böylece gözlere dikkat çeker ve belirginlik kazanır. Maskara doğal kirpikleri bir pigmentle kapladığı için renklerinin de derinleşmesini sağlar.

Su geçirmez maskaralar suyun etkisiyle meydana gelmesi mümkün bozulmaları ve akmaları önler, kirpiklerin bir araya toplanması eğilimini azaltır ve kirpiklerin kıvrılmasını sağlar. Kirpiklere hacim veren ve kirpikleri uzatan maskaralar, kirpikler için geçici uzantı görevi gören naylon ya da suni ipek lifleri içerirler. Bazı maskaraların içerisinde pro-vitamin B5 gibi maddeler vardır. Böylece hem daha iyi bir görünüme hem de daha sağlıklı kirpiklere kavuşmak mümkün olabilir.

Maskara Nasıl Sürülür?

“Maskara nasıl çekilir?” ya da “Maskara nasıl sürülür?” diye merak ediyorsanız bu adımları takip ederek kirpiklerinizi ön plana çıkarabilirsiniz.

  •  Maskara sürmeden önce kirpikler temizlenmelidir. Daha sonra kirpiklerin daha hacimli görünmesini sağlayan beyaz renkli bir baz olan maskara kullanımı tercih edilebilir.
  •  Baz kullanılmayacaksa kirpikler temizlendikten sonra kirpik kıvırıcı kullanımı ile daha kirpiklerin kıvrılması sağlanabilir.
  •  Maskara sürerken, fırça kirpiklerin dibine oturtulur ve zikzak hareketlerle döndürerek yukarı yani uçlara doğru maskara sürülür. Maskaranın kirpiklerin tamamına uygulanmasına imkan veren bu teknik kullanılarak maskaranın kirpiklerin arasına eşit bir şekilde dağıtılması sağlanır. Böylece dolgun bir kirpik görünümü elde edilebilir.
  •  İlk kat sürüldükten sonra 5-10 saniye kadar beklenir. Maskara kuruduktan sonra ikinci kat maskara sürülür. Maskara uygulaması tek kat da yapılabilir, ikinci kat uygulama elde edilen sonuçların belirginliğini artırır.
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Kargo Pantolon Bayan Kombin Yapımı

Alt kirpiklere maskara sürülürken uygulama yine zikzak hareketlerle yapılmalı ve bu sırada yukarı bakılmalıdır. Alt kirpiklere maskara yalnızca vurgulama amacıyla sürüldüğünden üst kirpikler kadar yoğun uygulama yapılmaz. Alt kirpiğe çok maskara sürüldüğünde, gözlerde daha düşük görünebilir.

Maskara Nereye Sürülür?

Maskara tüm kirpiklere uygulanabilen bir ürün olsa da pek çok kişi maskarayı yalnızca üst kirpiklerde kullanır. Alt kirpiklere maskara uygulaması hem daha zordur hem de doğru bir uygulama yapılmadığında makyajla elde edilecek başarılı görüntü bozulabilir.

Maskara Nasıl Temizlenir?

Makyajdan sonra cildin temizlenmesi ve sonrasında yüzün yıkanması gerekir. Aksi takdirde makyaj ürünlerinin kalıntıları cilt sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durum maskara için de geçerlidir.

Maskara temizlenirken yanlış yöntemlerin ya da yanlış ürünlerin kullanılması, kirpiklere ve göz çevresine zarar verilmesine neden olabilir. Maskaranın doğru bir şekilde temizlenmemesi kirpiklerin zayıflayıp dökülmesine neden olabilir. Göz makyajının özellikle de maskaranın temizlenmesi makyaj temizlemenin ilk adımı olarak kabul edilir. Eğer maskara tamamen temizlenmeden yüz yıkanırsa maskaranın yüzün diğer bölgelerine bulaşması gibi bir durumla karşılaşılır.

Maskaranın temizlenmesi için kaliteli makyaj temizleyici ürünler kullanılabilir. Bir parça pamuğa göz makyajı temizleyici ürün dökülerek gözlerin çevresi nazikçe silinir. Maskara temizlendikten sonra kirpiklerin arasında kalıntılar varsa kulak temizleme çubuğuna az miktarda temizleyici ürün dökülerek ince dokunuşlarla kalan maskara çıkarılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. Kadın Blogu Kombinler