Kadın Blogu

Kontrast Renkler – Zıt Renklerin Uyumu

13.01.2021
5.607
Kontrast Renkler – Zıt Renklerin Uyumu

Kontrast renkler renk kombinleri veya renklerin uyumu söz konusu olduğunda oldukça sık tercih edilen seçenekler arasındadır.  Zira kontrast renklere derken zıt renklerden bahsediyoruz. Kontrast renklerle yapılan kombinler her zaman dikkat çekici ve etkileyici olmuştur. Kontrast renkler ve kontrast renklerle kombinler hakkındaki detayları birlikte görelim.

Kontrast Renk ve Uyumu

Kontrast renklerle kombin yapmak çok da zor değil aslında. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta hangi rengi ne oranda kullanacağınızı bilmektir. Kontrast renklerle kombin zıt renklerle yapılan kombinler demektir. Giyimde son zamanlarda uyumlu renkler kadar kontrast renklerde kullanılmaktadır.

Kontrast renkler neler

Kontrast renk uyumunda seçeceğiniz renklerle hem şık olabilirsiniz, hem de komik duruma düşebilirsiniz. Kontrast renk uyumunda dozu kaçırarak abartılı seçimiler yaparsanız palyaço gibi olacağınızı unutmayın.

Kontrast Renkler Nelerdir?

Zıt renk uyumları bilindiği üzere en fazla tercih edildiği alan modadır. Dekorasyon veya dış tasarımlarda renkler önemli olabilir. Ama moda da renge dayalı detaylı şüphesiz hayatidir. Modada kontrast renkler arasında son yıllarda mavi ile yapılan sarı, kırmızı gibi renkler öne çıkmıştır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  İş Kadını Kıyafet Kombinleri

Giyimde kontrast renkler hakkında detaylı bilgiye sahip olmak isteyenler ayrıca aşağıdaki görsellerimiz ile foto galerimizi incelemelidir.

Modada Renk Kombinleri – zıt renklerin uyumu

Kontrast Renk Uyumu Nasıl Yapılır?

Aynı renk bünyesindeki zıt renkleri seçmeniz halinde daha dikkat çekici kombinler yapmış olursunuz. Örnek verecek olursak; birincil renk grubundaki mavi ile üçüncül gruptaki bordo kombin edilirse göz alıcı ve etkileyici bir uyum yakalamış olursunuz. Bir diğer örnekte ise lacivert ikili takım kombininde bordo şal veya fular kullanabilirsiniz.

  • Kırmızı, sarı ve mavi ana renkler
  • Sarı ile mor
  • Mavi ile turuncu
  • Yeşil ile kırmızı
  • Turuncu ile mavi
  • Mor ile sarı
  • Kırmızı ile yeşil birbirinin zıt renkleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Zıt renk kombinleri yapmak istiyorsanız dolabınızdaki bu renklerden yararlanarak şık kombinler yapabilirsiniz.

12 renkten oluşan renk tekerleğinde, her renk ışını bir rengi temsil etmektedir ikincil renkler ana renklerin karışımızdan elde edilmektedir. Sarı ile kırmızının birleşmesinden turuncu, sarı ile mavinin birleşmesinden yeşil ortaya çıkar. Kırmızı ile mavi ise morun ortaya çıkmasını sağlar

Zıt Renkler Nelerdir? 

Renk kartelasında kalan 6 renk, birincil renklerle ikincil renkleri (turuncuyla sarı, yeşille sarı, yeşille mavi, morla mavi, morla kırmızı, turuncuyla kırmızı) karıştırılarak elde edilmektedir. Beyaz ve siyah ise bu kartelanın içinde değildir. Çünkü bunlar renk içermezler.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Çiçekli Elbise Kombinleri

Sıcak soğuk renkler dediğimiz kontrast renklerle kombin yapımındaki incelikleri sizlerle paylaştık. Zıt renklerle kombin yapımı hakkında daha fazla detay için derlediğimiz görselleri inceleyerek daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

Foto Galeri: Kontrast Kombinler

Zıt renklerin uyumu ve kontrast kombinler hakkındaki daha fazla detaylı bilgiyi resim galerimizi inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Görüldüğü üzere zıt renkler yani diğer adıyla kontrast renkler modada oldukça sık tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Tarzyaşam.com olarak kontrast renklerin önemi hakkında oldukça sık araştırmalar yapmakta ve kombinleri takip etmekteyiz. Daha fazla detaylı bilgiler hakkında bilgi sahibi olmak için sitemizi ve pinterest hesabımızı takipte kalmanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. Kadın Blogu Kombinler