Kadın Blogu

Kontrast Renk Uyumu

08.04.2020
153
Kontrast Renk Uyumu

Kontrast renk uyumu ile yapılan kombinlerle daha şık ve dikkat çekici olmak elinizde. Zira kontrast renklere derken zıt renklerden bahsediyoruz. Kontrast renklerle yapılan kombinler her zaman dikkat çekici ve etkileyici olmuştur. Kontrast renkler ve kontrast renklerle kombinler hakkındaki detayları birlikte görelim.

Kontrast Renk Uyumu

Yazı Alt Başlıkları

Kontrast renklerle kombin yapmak çok da zor değil aslında. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta hangi rengi ne oranda kullanacağınızı bilmektir. Kontrast renklerle kombin zıt renklerle yapılan kombinler demektir. Giyimde son zamanlarda uyumlu renkler kadar kontrast renklerde kullanılmaktadır.

Kontrast renkler neler

Kontrast renk uyumunda seçeceğiniz renklerle hem şık olabilirsiniz, hem de komik duruma düşebilirsiniz. Kontrast renk uyumunda dozu kaçırarak abartılı seçimiler yaparsanız palyaço gibi olacağınızı unutmayın.

Kontrast Renk Uyumu Nasıl Yapılır?

Aynı renk bünyesindeki zıt renkleri seçmeniz halinde daha dikkat çekici kombinler yapmış olursunuz. Örnek verecek olursak; birincil renk grubundaki mavi ile üçüncül gruptaki bordo kombin edilirse göz alıcı ve etkileyici bir uyum yakalamış olursunuz. Bir diğer örnekte ise lacivert ikili takım kombininde bordo şal veya fular kullanabilirsiniz.

  • Kırmızı, sarı ve mavi ana renkler
  • Sarı ile mor
  • Mavi ile turuncu
  • Yeşil ile kırmızı
  • Turuncu ile mavi
  • Mor ile sarı
  • Kırmızı ile yeşil birbirinin zıt renkleri olarak karşımıza çıkmaktadır.
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Kırmızı Elbise Kombinleri 2020

Zıt renk kombinleri yapmak istiyorsanız dolabınızdaki bu renklerden yararlanarak şık kombinler yapabilirsiniz.

12 renkten oluşan renk tekerleğinde, her renk ışını bir rengi temsil etmektedir ikincil renkler ana renklerin karışımızdan elde edilmektedir. Sarı ile kırmızının birleşmesinden turuncu, sarı ile mavinin birleşmesinden yeşil ortaya çıkar. Kırmızı ile mavi ise morun ortaya çıkmasını sağlar

Kontrast renklerle uyum

Renk kartelasında kalan 6 renk, birincil renklerle ikincil renkleri (turuncuyla sarı, yeşille sarı, yeşille mavi, morla mavi, morla kırmızı, turuncuyla kırmızı) karıştırılarak elde edilmektedir. Beyaz ve siyah ise bu kartelanın içinde değildir. Çünkü bunlar renk içermezler.

Sıcak soğuk renkler dediğimiz kontrast renklerle kombin yapımındaki incelikleri sizlerle paylaştık. Zıt renklerle kombin yapımı hakkında daha fazla detay için derlediğimiz görselleri inceleyerek daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Mor Elbiseye Hangi Renk Şal Olur

Foto Galeri: Kontrast Renkler

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Tüm Hakları Saklıdır. Kadın Blogu