Kadın Blogu

Ketojenik Beslenme Nedir? Nasıl Yapılır?

04.03.2019
5
Ketojenik Beslenme Nedir? Nasıl Yapılır?

Son dönemde oldukça popüler bir beslenme tipi var: ketojenik beslenme. Düşük karbonhidrat ve yüksek yağ alımına dayalı olan bu beslenme tipi, verdirdiği kilolarla dikkat çekiyor! 

Ketojenik Beslenme Nedir?

Bir türlü kurtulamadığınız bir kaç kilo mu var? Ya da vermeniz gereken o büyük rakamların daha başında mısınız? Belki de bir türlü gitmek bilmeyen göbek yağlarından şikayetçisiniz… Ketojenik beslenme, doğru yapıldığında, kilo kaybı konusunda çok ciddi başarılar sağlıyor. Peki, ketojenik beslenme nedir?

Ketojenik beslenme; vücudunuzu farklı bir yakıt türü kullanmaya zorlamayı amaçlar. Tahıllar, baklagiller, sebze ve meyveler gibi karbonhidratlardan gelen şekere güvenmek yerine; karaciğerde depolanan yağdan ürettiği bir yakıt türü olan keton kullanımına dayanmaktadır. Bu da, yağ yakmak ve kilo kaybetmek için ideal bir yöntem olduğunu gösteriyor.

Ketojenik beslenme; günde 20-50 gram arasında karbonhidrat alımını gerektirir. (orta büyüklükte bir muzun yaklaşık 27 gram karbonhidrat içerdiğini unutmayın). Ketoz durumuna geçmek, genellikle birkaç gün sürer ve ayrıca, çok fazla protein tüketimi de ketozisi engelleyebilir. Peki, ketojenik diyeti nasıl yapacaksınız?

Ketojenik diyet yararları

Nasıl Beslenmeli?

Ketojenik diyet nasıl yapılır?

Ketojenik diyet, yüksek oranda yağ alımına dayalı olduğundan, her öğünde yağ almanız gerekmektedir. Örneğin, günlük 2000 kalorilik bir diyet yapıyorsanız; 165 gram yağ, 40 gr karbonhidrat ve 75 gr protein almanız gerekmektedir. Ancak, kesin rakamlar sizin kişisel ihtiyaçlarınıza bağlıdır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Sevgililer Günü İçin Hediye Fikirleri

Ketojenik beslenmede; badem ve ceviz gibi kuruyemişlerin yağlarına, avokadoya, tofu ve zeytinyağına bolca yer verebilirsiniz. Ayrıca; hurma, Hindistan cevizi yağı, doğal tereyağı ve kakao yağından gelen yağları da kullanabilirsiniz.

Protein de ketojenik beslenmenin bir parçasıdır. Ancak, genellikle dana eti gibi yağsız proteinli yiyecekler ile yağlı proteinler arasında bir ayrım yapmaz.

Peki ya meyve ve sebzeler? Tüm meyvelerin, karbonhidrat yönünden zengin olduğu unutulmamalıdır. Ancak bazı meyveler, yeşil yapraklı sebzeler, karnabahar, lahana, pazı, brokoli, ıspanak, kuşkonmaz, soğan, Brüksel lahanası, sarımsak, salatalık, kereviz, mantar ve kabak tüketebilirsiniz. Tabi, bunları tüketirken de içerdikleri karbonhidrat miktarı mutlaka kontrol edilmeli ve hesaplanmalıdır. Örneğin, 1 bardak büyüklüğünde brokoli, yaklaşık 6 gr karbonhidrat içermektedir.

Ketojenik Diyet Riskli Mi?

Ketojenik beslenme riskli mi?

Ketojenik diyet yapanlar için, bu beslenme tipinin risklerinden de bahsetmek gerekir. Bunların en başında, doymuş yağ oranı yüksek besinler gelmektedir. Doymuş yağların kalp hastalıkları ile ilişkilendirilmesi nedeniyle; bu yağ tipinin alımı, günlük kalori alımının %7’si ile sınırlandırılmalıdır. Peki, ketojenik diyetin diğer riskleri nelerdir?

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Sağlıklı Kilo Kaybı İçin 10 Etkili Öneri

Besin Eksikliği: Bu diyette, tahıllara, meyve ve sebzelere çok fazla yer veremezsiniz. Bu da; B vitamini, C vitamini, fosfor, magnezyum ve selenyum eksikliğine neden olabilir.

Karaciğer Problemleri: Metabolize etmeniz gereken çok fazla yağ olduğundan, ketojenik beslenme karaciğerinizin durumunu kötüleştirebilir.

Böbrek Problemleri: Böbrekler, proteinlerin metabolize edilmesine yardımcı olur ve ketojenik beslenme, bunların aşırı yüklenmesine neden olabilir.

Kabızlık: Ketojenik beslenme, lif oranı yüksek besinlerin alımını sınırlandırdığından, bir süre kabızlık problemine neden olabilir.

Ketojenik beslenme tipine başlarken, tüm bu riskler göz önüne alınmalıdır ve özellikle kronik bir rahatsızlığınız varsa, diyete başlamadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Ketojenik Beslenme Avantajları

Ketojenik beslenme avantajları

Ketojenik diyet, riskleri olduğu kadar avantajları da oldukça fazla olan bir beslenme şeklidir. Örneğin, özellikle gitmek bilmeyen bölgesel yağlar üzerinde oldukça etkilidir. İnatçı karın yağlarınızdan kurtulmakta zorlanıyorsanız, yaklaşık 1 ay gibi bir süre boyunca bu beslenme tipini uyguladığınızda, bu yağlardan ciddi oranda kurtulmaya başladığınızı gözlemleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Tüm Hakları Saklıdır. Kadın Blogu